Daha Ferah ve Aydınlık Bir Atmosfer İçin Doğru Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Ferah bir yaşam alanına sahip olmak, evinizde geçirdiğiniz zamanın niteliğini, rahatlığını ve konforunu en üst seviyeye taşımanıza yardımcı olur. Aydınlık ve ferah bir yaşam alanına kavuşmak adına birçok farklı dekorasyon fikrinden yararlanabilirsiniz.

Aynaları Kullanmak

 

Odanızın bir duvarına ayna eklemek her koşulda iyi bir fikirdir. Peki salonunuzun görünüşünü tam anlamıyla değiştirmek ve çok daha ferah bir ortam yaratmak ister misiniz? Bunu gerçekleştirmek adına, bütün bir yüzeyi tek bir büyük ayna veya birçok küçük aynayla kaplamayı deneyebilirsiniz. Tüm yüzeyi kapladığınız takdirde aynalar, ışığı yansıtarak salonunuzu aydınlatmakla kalmaz, mekanın kendisini de yansıtarak neredeyse iki kat büyüklükte bir salon algısı yaratır. Bunun yanı sıra aynayı pencerelerinizi yansıtacak şekilde yerleştirerek mekanda fazladan bir pencere varmış algısı yaratabilir veya aynayı bir ışık kaynağının karşısına gelecek şekilde yerleştirebilirsiniz. 

Dekoratif Objeleri Minimuma İndirmek

Salon dekorasyonu sürecinin en keyifli ayrıntılarından biri, güzel hatıraları olan objeleri sergilemektir. Ancak sehpaların, rafların ve ünitelerin yüzeylerini bu objelerle doldurmak, salonda çok daha kalabalık ve dar bir algı yaratır. Bu eşyaları eleyerek en sevdiğiniz birkaç parçayı sergilemek ise hem en değerli dekoratif objeleri öne çıkarır hem de çok daha ferah bir salona sahip olmanıza yardımcı olur. Minimal tasarımlı sarkıt aydınlatmalar ve duvar yüzeyiyle bir giden süslemeler seçmek de aynı mantıkla mekana ferahlık katar.

Kullanılan Renkleri Kısıtlamak

Her ne kadar çeşitli renkler kullanmak heyecanlı olsa da çarpıcı bir renge sahip mobilya kullanmak mekana canlılık katsa da ferah bir algı adına bir veya iki renge sadık kalarak bu iki rengi tüm salona yaymakta fayda var. Dilerseniz tek bir rengin farklı tonlarını kullanmayı da aynı şekilde tercih edebilirsiniz. Salonunuza heyecan katmak adına ise halı, perde ve duvar kağıdı gibi ayrıntılarda dramatik desenleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Genel kanının aksine, yalnızca açık tonlardaki renkleri kullanmak zorunda değilsiniz, zevkinize uygun her renk bu yaklaşımla kullanıldığında salon dekorasyonu konusunda tercih edilebilir.

Renkleri Harmanlamak ve Hafiflik Yaratmak

Ferah bir salon dekorasyonu adına, sert bir minimalist yaklaşım benimsemek zorunda değilsiniz. Yalnızca birtakım ağır ve göze batan objelerin görsel ağırlığını azaltmaya gayret etmek, ferahlık sağlayabilmek adına oldukça yeterlidir. Bunu gerçekleştirmek için ise ağır ve gösterişli mobilyanızı duvarın rengine boyayabilir, sade objeler tercih edebilir ve pleksiglas gibi malzemeleri tercih edebilirsiniz. Böylece görsel algıda hafiflik yaratabilirsiniz.

Ödüllerimiz